2011. november 30., szerda

Házi csoki

Na igen, gyerekkoromban, amikor a barátnőm anyukájának a házi csokiját majszolgattam, nem is gondoltam volna, hogy egyszer majd én is nagy házi csoki készítő leszek. Íze nem hasonlítható semmilyen más csokiéhoz. Egyedi. Különleges. Olcsó. Finom. És házi!
Gyorsan rátaláltam erre a receptre az interneten és az első próbálkozás után eldöntöttem, hogy ez a recept is felkerül a kedvencek listájára. Remek édesség és nem utolsó sorban arra is jó, hogy a gyerekünk duzzogását mosollyá változtassuk vagy, hogy könnybe lábadt szemecskéjéből eltüntessük a bánatot.


Hozzávalók:

  • 20 dkg cukor
  • 2 kiskanál kakaó
  • 35 dkg tejpor
  • 25 dkg
  • mazsola, kókusz, dió tetszés szerint

Elkészítés:

A margarint egy lábosba tesszük a cukorral, felolvasztjuk, hozzáadjuk a kakaót. Pár percet hagyjuk főni, ezután hozzáadjuk a tejport és tetszés szerint mazsolát, kókuszreszeléket vagy diót. Jól összekeverjük. Egy tálcára fóliát terítünk, ráöntjük a csokoládénkat, felcsavarjuk a fóliát, és hűlni hagyjuk. 



 Miután kihűlt, felvágjuk és tálaljuk.


Na, ugye milyen könnyű? Én kókuszreszelékkel készítettem, mert csak az volt itthon. Ami az állagát illeti, nem tökéletes. Amikor kihűl, keményebb lesz és elég nehéz szeletelni, mert kicsit morzsálódik. De nem az angol királynénak lesz, hanem a családnak és aki megkóstolja, annak eszébe se jut bármit is kritizálni benne...Tömény, laktató és különleges :-)

Jó étvágyat!

2011. november 21., hétfő

Rakott kelkáposzta

Ezt az ételt 8 éve ismerem, pontosabban azóta amióta belecsöppentem a Bodnár családba :-) Anyósoméknál ettem először és annyira megszerettem, hogy eldöntöttem: én is megtanulom elkészíteni...Nem kell megijedni, nem mostanáig tartott a tanulás :-))))) Csak valahogy mostanra szedtem össze a bátorságomat, hogy belefogjak. Jobb később, mint soha - még egy okosság!
Régen egy rántottát is csak azért ütöttem össze, mert muszáj volt, de 1-2 éve már nemcsak azért főzök, hogy éhen ne haljunk, hanem azért, mert nekem ez a relaxálás, ezzel tudom elterelni a gondolataimat a mindennapok problémáiról és ezáltal alkotok. Úgyhogy ma már a rakott kelkáposzta sem fog ki rajtam :-)


Hozzávalók:

  • 1 közepes fej kelkáposzta
  • 50 dkg darálthús
  • 3 dl rizs
  • vöröshagyma
  • gulyáskrém
  • fokhagymakrém
  • bors
  • ételízesítő
  • pirospaprika
  • tejföl

Elkészítés:

Felteszem a rizst főni. A kelkáposztát csíkokra vágom, és kb. 8-10 percig főzőm. /Ételízesítős vízben főve finomabb lesz./ Pörköltet csinálok a darálthúsból, gulyáskrém, fokhagymakrém, bors, só, pirospaprika hozzáadásával. Nagyon kevés vizet hozzá lehet tenni. Amikor minden megfőtt, egy tepsi aljára teszem a megfőtt kelkáposzta felét, rá a főtt rizst, erre a darálthúst, majd újra kelkáposzta következik. A tetejére tejfölt öntök, és 50-60 percig közepes lángon sütöm.

Már sütés előtt olyan illatok áradtak szét a lakásban, hogy alig bírtuk kivárni a vacsorát.


A kelkáposztát viszont célszerű alaposan leforrázni, mielőtt így összerakjuk a tepsibe. Én úgy szoktam, hogy megmosom, csíkokra vágom és azután felforralt vízzel leöntöm és úgy hagyom pár másodpercet. Állítólag erre azért van szükség, mert a kelkáposztának van egy enyhe kesernyés mellékíze és ezt csak a forrázás tüntetheti el. Ha már leforráztuk, tepsibe raktunk mindent a leírtak szerint és betoltuk a sütőbe, 1 óra elteltével kb. ezt kapjuk:


Friss ropogós kenyérrel az igazi...Laktató és különleges étel. Ha  újabb mondással szeretném alátámasztani a dolgot, kicsit átfogalmazva ezt tudnám mondani: a kecske jóllakik, de a káposzta mind elfogy :-)))) Hajrá!


Bácskai rizses hús

Megszámolni sem tudom, hogy már hányszor készítettem el ezt az egytál ételt a családnak és mindannyiszor mindenki megnyalta az összes ujját utána. Bercike nincs nagy barátságban a rizzsel, de ezt még ő is megkóstolta, még ha csak pár falat erejéig is.
Ha szeretnétek kipróbálni ezt a remek receptet, a következőket kell tennetek: beszerezni ezeket...

Hozzávalók:
50 dkg sertéslapocka
1 nagy fej hagyma
30 dkg zöldpaprika
15 dkg paradicsom
4+2 evőkanál olaj
1 kávéskanál pirospaprika
25 dkg közepes szemű rizs 


...és így készül el:


Előkészítés: A húst leöblítjük, apró kockákra vágjuk. A hagymát meghámozzuk, finomra aprítjuk. A zöldpaprikát megmossuk, kicsumázzuk, felkarikázzuk. A paradicsomot leforrázzuk, meghámozzuk, apróra vágjuk.
Elkészítés: Felforrósítunk 4 evőkanál olajat vagy zsírt, és megfonnyasztjuk benne a hagymát, rádobjuk a húst, erős tűzön fehéredésig pirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, ízlés szerint sóval, és saját levében, fedő alatt 20 percig főzzük. Hozzáadjuk a zöldpaprikát és a paradicsomot, és az egészet további 20-25 percig pároljuk, azaz pörköltet készítünk. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra (gázsütő 3. fokozat) A rizst megmossuk, lecsepegtetjük. A maradék 2 evőkanál olajat felforrósítjuk, rádobjuk a rizst, 2-3 percig pirítjuk. A rizst a húshoz adjuk, felöntjük 5 dl forró vízzel, egy kevés sót adunk hozzá, összekeverjük, felforraljuk, és áttesszük egy csinos tűzálló tálba (ebben fogjuk tálalni). Lefedjük, és a forró sütőben az egészet puhára pároljuk (20 perc), félidőben egyszer megkeverjük, és többet nem!


...és ez lesz belőle:


Hozzátenni csak annyit tudok, hogy sertéscombból vagy csirkemellből is el lehet készíteni, attól függ éppen mi van otthon. Ha csirkemellből készül, akkor kicsit több sertészsírt használjunk a pörkölthöz, hogy ne legyen túl száraz! Semmi más nem kell hozzá csak pár tányér és éhes pocak! :-)
Többek között azért szeretem annyira ezt az ételt, mert nem kell gondolkodnom, hogy mi is legyen a köret a húshoz, hiszen együtt sül össze a hús a rizzsel és egyáltalán nem unalmas így egyik sem. 
Lepjétek meg vele szeretteiteket vagy akár saját magatokat és meglátjátok, a hatás nem marad el! Jó étvágyat! :-)

Diós krémes

Szeretünk mindent, ami diós. Szeretünk mindent, ami krémes. És szeretünk mindent (legfőképpen én), amin csokimáz van. Ráadásul, ha ez a sok kedvenc egyetlen édességben találkozik, biza nem tudunk neki ellenállni! Alig hittem el, hogy valahol a világban valaki feltalált egy ilyen receptet....és ezt egy háziasszony közzé is teszi az interneten. Ez a süti egy falat mennyország....kicsit tömény, diós mennyország, de ha szeretitek a diót, nem fogtok csalódni benne!


Hozzávalók:

  • 5 tojás
  • 30 dkg porcukor
  • 10 evőkanál víz
  • 12 dkg darált dió
  • 16 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • A krémhez:
  • 16 dkg darált dió
  • 8 evőkanál tej
  • 16 dkg vaj
  • 25 dkg cukor
  • A mázhoz:
  • 15 dkg cukor
  • 0,5 dl víz
  • 3 evőkanál kakaópor
  • 4 dkg vaj

Elkészítés:

Az 5 tojás sárgáját, 30 dkg porcukrot 10 evőkanál vízzel habosra keverjük, hozzáadunk 12 dkg darált diót, 16 dkg lisztet, 1 sütőport, 5 tojás habját. Kb. 30 perc alatt megsütjük. A krémhez 16 dkg darált diót 8 evőkanál tejjel felfőzünk. 16 dkg vajat 25 dkg cukorral kikeverünk, és hozzáadjuk a dióhoz. A sült tészta tetejét rummal vagy rumaromával meglocsoljuk, és rákenjük a krémet. A mázhoz 15 dkg cukrot, 0,5 dl vízzel, 3 evőkanál kakaóporral sűrűre főzzük, majd 4 dkg vajat belekeverünk a tűzről levéve, kihűtve, hidegen a krém tetejére kenjük. (A máz mennyiségeit pontosan be kell tartani, mert ha hígabbra sikerül, lefolyik, és nehezen dermed meg.) Szeletelni másnap lehet.

Így néz ki a tészta, ha már megsült:
Bevallom, hogy én jóval kevesebb cukrot tettem a tésztába is és a krémbe is, mivel a boltban csak cukrozott darált diót kaptam. De szerencsére sikerült eltalálni az arányokat. Ha ti is sokalljátok ezt a cukormennyiséget, eleinte tegyetek kevesebbet és kóstoljátok meg sütés előtt. Ha nem elég édes, még mindig lehet pótolni a cukrot. Nagymamám szokta mindig mondani, hogy pótolni lehet, de kivenni belőle már nem :-) És milyen igaza van...

Itt már rajta van a krém:


Itt pedig rákerült a máz is:


A recept szerint a mázat hidegen kell rákenni, szerencsére ezt nem tartottam be!!! Helyette inkább a sütit tettem be tálcástól a hűtőbe, miután rákentem a krémet és amíg elkészült a máz volt egy kis ideje dermedni. Utána kivettem és a meleg (nem forró!) mázat szépen elosztottam rajta. Betettem megint a hűtőbe és kicsit később már tudtam szeletelni, nagyon puha tésztája van. Nem is takartam le éjszakára és így sem lett száraz vagy kemény! Viszont szeletelés után már nem került vissza a hűtőbe.





Ugye milyen mutatós? Szerintem akár Karácsonyra is elkészíthető, ha valakinek nincs kedve kalácsot vagy bejglit sütni. (mint nekem, hehe) Mindenki hálás lesz érte! És ha a rumot nem sajnáljátok róla, akkor nemcsak hálásak lesznek a kóstolók, hanem vidámak is! :-)))

2011. november 17., csütörtök

Gyömbérkenyér

Már olyan vágyakozó pillantásokat lövellt rám Bercike és annyira, de annyira szeretett volna bemászni a desszertes szekrénybe (merthogy van nekünk olyan, tudjátok, oda dugtuk el a csokit, piskótát, stb, hogy a picúr meg ne dézsmálja) valami finomságért, hogy úgy döntöttem sütök gyorsan valamit.Valósággal felragyogott a szeme, amikor mondtam neki, hogy sütni fogunk :-) Még a gyömbérkenyér szót is olyan édesen mondta...
Gyorsan előkaptam a hozzávalókat...
15 dkg Rama kockamargarin
10 dkg cukor
2,5 dl méz
2 tojás
1,5 dl tej
1,5 dkg liszt
1 kiskanál sütőpor
1 mokkáskanál szódabikarbóna
2 kiskanál őrölt gyömbér
1 kiskanál mézeskalács fűszerkeverék (Kotányi vagy más)
15 dkg teljes kiőrlésű liszt

...és, hogy mi ezután a teendő? Íme:

A sütőt 170 fokra előmelegítjük. Egy kisebb tepsit kibélelünk sütőpapírral, esetleg megkenjük kevés margarinnal és megszórjuk liszttel, én ezt a lépést kihagytam, mert bíztam a sütőpapírban :-)
1. A margarint, a cukrot és a mézet lábosban lassan felmelegítjük és addig kevergetjük, amíg a cukor feloldódik. Levesszük a tűzről, hűlni hagyjuk.
2. A tojásokat a tejjel keverőtálban felverjük, a sziruphoz keverjük. A lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a gyömbért, a fűszerkeveréket és csipet sót összevegyítjük és hozzáadjuk a teljes kiőrlésű lisztet is. Ezután mehet bele a szirupos keverék és az egészet egyenletes tésztává eldolgozzuk. (én fakanállal kevertem össze) Ne keverjük nagyon erősen, mert a tészta túl kemény lesz.
3. A masszát a tepsibe töltjük és a sütőben kb. 20-30 percig sütjük. Ha tűpróba után úgy látjuk, hogy még nem sült át rendesen, toljuk vissza pár percre a sütőbe.
4. Ha megsült, a tepsiben hagyjuk kihűlni. Kivesszük, felszeleteljük és ízlés szerint meghintjük porcukorral. Én -a változatosság kedvéért- ezúttal kihagytam a porcukrot és folyékony csokit (fel lehet olvasztani tűzön egy kevés ét- vagy tejcsokit, vagy akár csokiöntettel is nyakon lehet önteni) csurgattam rá.

Ilyen volt sütés előtt:
...sütés közben volt neki őrangyalkája...
aki figyelte a sülés folyamatát és amikor már késznek vélte...
...egyből figyelmeztetett :-)
Mire felszeleteltem (valahogy sikerült lefoglalni a kis huncutságot, hogy addig kibírja), tányérra helyeztem és csokit csöpögtettem rá, Bercike úgy nézett ki, mint egy hörcsög, ugyanis elcsent párat a tepsiből :-)

Aztán megvárta a csokisakat is és miután abból is megkapta a részét, csendben és elégedetten elvonult.

Kell ennél nagyobb elismerés kedves háziasszonyok??? Ugyanilyen boldog és elégedett volt Csaba is, akinek meglepetés volt ez az egész sütés história. Arra érkezett haza, hogy a lakás mézeskalács illatban úszik és hát láttam rajta is, hogy a tegnapi fokhagymakrémleves maradéka távolról sem olyan kívánatos a számára, mint ezek a picike, omlós "kenyérkék"...

2011. november 15., kedd

Tepsis tarja

Ha van sütőd és egy tepsid, na meg egy pár tepsibe való, akkor már te vagy a konyha királya! :-) Sőt, varázsló is lehetsz! Mindig is nagy kedvencem volt a tepsis vacsora, legyen az hús, zöldség vagy éppen rakott tészta. Ez olyan, mint a mai modern művészet: minden a tepsibe van hajítva, összevissza fűszerezve, olajjal, borral vagy vízzel nyakon öntve és a végeredményt nem is kell megérteni, elég, ha ízlik :-) Pont erre vágytam, amikor a boltban megvettem a tarját és a következőket műveltem vele:

Kb. 6 (lehet több is, attól függ mekkora a család/vendégsereg) szelet tarját (nem kell kiklopfolni!!!) sózunk, borsozunk és alaposan bekenjük mindkét oldalát mustárral. Előkapunk egy nagy tepsit (akár a sütőjét is), olajat öntünk bele, majd az aljára karikázunk 1 nagyobb fej vöröshagymát és ízlés szerint fokhagymát. Ráhelyezzük a hús szeleteket és az egészet leöntjük fél pohár ételízesítős vízzel (fél pohár vízben 1 kiskanál delikátot szoktam elkavarni). Letakarjuk alufóliával és betoljuk a forró sütőbe. Én 180-190 fokon szoktam sütni és időnkét megnézem, hogy nehogy odaégjen az alja. Ha kevésnek tartjuk a delikátos vizet, lehet pótolni. 1 órát volt a sütőben, azután levettem róla a fóliát és még 10 percre visszatettem. És, hogy köret is legyen: nagyobb darabokra vágott krumplit főztem és a végén (miután a húst kivettem a tepsiből) a húsból visszamaradt zsiradékba forgattam bele. Akár a sütőbe is be lehet tenni egy kicsit, ha jobban meg akarjuk pirítani, de anélkül is nagyon finom :-)


Nagyon finom...omlós lesz a hús, Bercikének nagy kedvence ez az étel. Miatta kevesebb borsot szoktam tenni a húsra, de ez semmit nem vesz el az ízéből. Savanyúsággal a legjobb! És Csaba szerint előtte pálinkával, utána sörrel :-)))) Ugyanezt meg lehet művészkedni karajjal is, sőt szerintem a csirkemell sem ellensége ennek a mustáros pácnak. Szóval, lehet művészkedni! Nálatok a fakanál! Na és a tepsi! :-)